مقدس(محقق) اردبیلی

تولد و تحصیل

در قرن دهم هجری قمری در شهر اردبیل كودكی سعادتمند پا به عرصه وجود گذاشت . او بعد از رشد و شكوفایی و طی مراحل علمی و كسب كمالات معنوی و عرفانی به مرتبه ای از دانش و معرفت و زهد و تقوا رسید كه پس از چهار قرن هنوز الگوی عالمان و پرهیزكاران است .
نامش احمد و فرزند محمد و از خانواده ای دوستدار اهل بیت (علیهم السلام) بود. پس از رشد و گذراندن تحصیلات و كسب كمالات معنوی به نجف اشرف مهاجرت كرد و در جوار مرقد مطهر مولای متقیان امام علی (علیه السلام) به كسب علم و فضیلت پرداخت .
وی علوم نقلی و فقه را از محضر سید علی صائغ و دیگر استادان حوزه نجف فرا گرفت . سید علی صائغ از آن جمله شاگردان برجسته شهید ثانی بود كه استاد به وی علاقه فراوان داشت.
وی همواره در جستجوی دانش بود و در طول عمر پربركت خود از هیچ كوششی برای آموختن غفلت نمی كرد. هر جا كه از وجود دانشمند و عالمی نشانی می یافت به خدمتش می شتافت و از علم و معرفت وی بهره می گرفت . به همین دلیل زمانی نیز برای استفاده از محضر فیلسوف و عالم وارسته جمال الدین محمود (از شاگردان فیلسوف نامی جمال الدین اسد دوانی ) به شیراز مهاجرت كرد و مدتی نزد وی به تحصیل علوم عقلی مشغول گردید. او علم و عمل را وجهه همّت خویش ساخت و در زهد و تقوا به درجه ای رسید كه به (مقدس) شهرت یافت و در تحقیق و ژرف نگری علمی به اندازه ای تبحّر داشت كه به (محقّق) معروف شد.

رحلت ایشان

سرانجام ماه رجب سال 993 ق . فرا رسید. در این سال آفتاب فقاهت كه از شهر اردبیل درخشیدن آغاز كرده و در سراسر جهان تشیع پرتوافشانی نموده بود پس از عمری تلاش و كوشش خستگی ناپذیر در راه دین و شریعت جاودانی اسلام در نجف اشرف غروب كرد، هر چند این غروب جسم او بود و روح مقدسش با آثار ارزشمندش همچنان پرتو افشان اسلام و تشیع است . پیكر مطهر مقدس اردبیلی را شیعیان و دوستانش در حرم مطهر مولای متقیان حضرت علی علیه السلام به خاك سپردند تا همان گونه كه در دنیا عاشق اهل بیت علیه السلام بود در آخرت نیز همنشین آنها باشد.

منبع: http://www.hawzah.net