اسوه های اخلاقی

مختصری از زندگینامه میرزا جواد ملکی تبریزی(ره)

آیت الله فهری در مورد زندگی آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی نقل می کنند  :
یکی از مردان پیشتاز این راه مرحوم عارف بالله آیة الله حاج میرزا جواد ملکی ـ قدس الله نفسه الزکیه ـ است  که در این میدان گوی سبقت از همگان ربود.
این مرد بزرگ با اینکه در مقام عرفان مقامی بس والا دارد و از اعظم فقهای « صائنا" لنفسه، حافظا" لذینه، مخالفا" لهواه و مطیعا" لامر مولاه» به شمار می آید .

به مقام مکاشفه رسیده اى ؟ (آیت الله ملکی تبرریزی)

آیت اللّه اراکى فرمودند: … یک آقا سید مهدى کشفى بود پسر آقا سید ریحان اللّه کشفى – نوه آقا سید جعفر کشفى – که از بروجرد بودند و پدرش ‍ در تهران بزرگ شد و (خود او در قم ) در کوچه ما منزل داشت . این آقا سید مهدى با دایى زاده آقا طالقانى به نام آقا سید محى الدین پیش بنده مکاسب مى خواندند. این آقا سید مهدى (در این ) اواخر متخصصین و مخصوصین آقا میرزا جواد آقا شد. به درس او خیلى علاقه مند بود و سلام و علیک زیاد داشتند و به او اخلاص و مودّت زیاد داشت .

میرزا جواد آقای ملکی تبریزی و توصیه ی به عذرخواهی

آیت الله سید حسین فاطمی قمی ( از شاگردان برجسته میرزا جواد آقا )  می فرمودند :

این گونه بود فرمایشات ایشان که مؤثر واقع می شد.

حقیر در شبی از شبهای ماه رمضان برای کاری بیرون شهر رفته بودم ، دیدم عده ای از جوان ها و چند نفر هم از اهل علم برای تفریح و گردش بیرون رفته بودند، این منظره بر من ناگوار آمد.

محبت به سادات و تواضع

روزی از حرم حضرت معصومه (علیها السلام) او را بیرون آوردم؛ در حالی که خود، یک طرف او را داشتم و یکی از برادران ایمانی هم طرف و بغل دیگر او را. به سیدی که کوچک تر از من بود و از شاگردان حقیر هم بود، غفلتاً گفتم: «کفش های آقا را جلوی پایش بگذار». دیدم حال آیت الله بافقی متغیر و اشک در چشمش جمع شد و فرمود: «آیا از خدا و عمة این سید، حضرت معصومه خجالت نمی کشی که در مقابل عمه اش جسارت می کنی که کفش آخوند را جلوی پایش بگذارد؟ آخوند چه کاره است؟ باید دست او را ببوسی و رضایت بخواهی». حقیر هم متنبه شده، استغفارکردم و از او حلالیت خواستم.

توسل به امام زمان (عجل)

روزی به محضر مرحوم بافقی رحمه الله مشرف شدیم. از قضا آن روز، جمعه و مصادف با نیمه شعبان بود. فرمودند: «امروز، روز عید است. آیا چیزی از مدح مولایمان دارید؟» یکی اظهار کرد: «آقا! روز جمعه است و مدح هم شعر است و شعر هم مکروه است». مرحوم بافقی متغیر شد و فرمود: «آیا مدح مولایم ولی عصر شعر می شود؟ استغفار کنید». باز یکی از حاضران، از روی مزاح گفت: «آقا! شما حال دارید؟» فرمود: «آیا می شودکه بنده، مولا را به خود متوجه بیند و بی حال باشد. من همیشه حال دارم. بخوان!».

آن شخص شروع کرد به قصیده بهائیه که شیخ بهایی سروده و حکایت از تشرف خود به محضر حضرت دارد:

محبت کامل و توسل تام

مرحوم بافقی به قدری به وجود حضرت بقیة الله عجل الله تعالی وفرجه الشریف محبت و ارادت می?ورزد که همواره ذکر و یاد حضرت را در قلب و بر زبان داشت و در همة امور، توسل به حضرت را کافی و تمام می دانست. تا آنجا که در هیچ مجلسی نمی شد که برای فرج آن حضرت، دعا نکند.

خود آن مرحوم فرمود: «در قم مرا با آیت الله حائری در این موضوع بحث بود که اگر کسی خود را سهواً و خطائاً و یا عمداً به دهان شیر و چنگال حیوان وحشی بیندازد و بعد متوجه شده، متنبه گردد و توسل به حضرت بقیة الله عجل الله تعالی وفرجه الشریف پیدا کند و او را بخواند که «یا صاحب الزمان ادرکنی»، آن حضرت او را دریابد».

زهد و دوری از محرمات

مرحوم بافقی در زندان تا سه روز لب به غذا نمی زند و می فرماید: «غذای سلطان جابر، حرام است». یکی از مأموران زندان به آقا عرض می کند: «از ضعف تلف می شوید. خوب است از خارج زندان، چیزی تهیه شود». آقا می فرماید: «پول کمی همراه من هست. اگر ممکن است، با آن، نخودچی و سبزی تره برای من بگیرید و بیاورید». تا مدتی غذای وی همین بود، تا آنجا که بدنش ضعیف می شود. خود شیخ محمدتقی به مرحوم رازی می فرماید: «کارم به جایی رسید که قدرت نماز خواندن و عبادتم از دست رفت. از شدت ضعف و گرسنگی دیگر نمی توانستم ایستاده نماز بخوانم.

اقامت در قم

در سال 1337 ه.ق پس از درگذشت مرجع وقت شیعیان سید محمد کاظم یزدی، مرحوم بافقی از نجف به قم مشرف شد و در این شهر رحل اقامت افکند.

انتخاب قم به عنوان کانونی برای فعالیت های تبلیغی توسط بافقی بی دلیل و بدون انگیزه نبود، زیرا این دیار تنها مکانی است که در طی قرون و اعصار با ولایت اهل بیت(علیهم السلام) و تشیع دمساز بوده و ائمه اطهار(علیهم السلام) به تمجید مردمانش پرداخته و آنان را از متابعان خود دانسته اند.

صفحه‌ها

اشتراک در اسوه های اخلاقی