ارتباط با امام زمان در سیره علماء

 

كجا رفتند كسانی كه با صاحب الزمان ارتباط داشتند؟ ما خود را بیچاره كرده ایم كه قطع ارتباط نموده ایم و گویا هیچ نداریم. آیا آن ها از ما فقیرتر بودند؟ اگر بفرمائید به آن حضرت دسترسی نداریم؟ جواب شما این است كه چرا به انجام واجبات و ترك محرّمات ملتزم نیستید، و او به همین از ما راضی است زیرا پرهیزگارترین مردم كسی است كه از كارهای حرام بپرهیزد. ترك واجبات و ارتكاب محرّمات، حجاب و نقاب دیدار ما از آن حضرت است.(1)

 

اگر بخواهی می دهد

دستور دعا كردن‏ :

سؤال اگر به زبان استعداد شد دست رد به سينه سائل نمى‏ خورد و دعايش پذيرفته و مستجاب خواهد شد، زيرا فاعل و كسى كه خواسته را انجام مى‏ دهد تمام و فوق تمام است و فيض آن حضرت، كامل و فوق كمال است و اگر فيض، ظهور ندارد و افاضه نمى‏ شود از ناحيه ی نقصان استعداد است. پس اگر پذيرنده، استعداد پذيرش فيض را داشته باشد، فيض الهى از خزينه‏ هايى كه پايان ندارد و كمبودى در آن ها ايجاد نمى‏ شود و از معادن فيضى كه غير متناهى است و نقصان پذير نيست، بر او افاضه خواهد شد.

در حقيقت اخلاص در دعا :‏

اکسیر بندگى؛ نماز حضرت جعفر طیار (علیه الرحمه) فضیلت و آثار (۲)

 

سید حبیب حسینی رنانی

اشاره:

در نوشتار پیش، به برخى فضایل جناب جعفر علیه السلام و ماجراى اهداى این نماز به ایشان و فضایل و آثار خواندن نماز جعفر پرداخته شد. در این مجال، به سیره و سخنان بزرگان درباره این نماز گرانبها و شیوه خواندن و برخى از احکام آن مى‏پردازیم:

مقدمه:

به عنایت حضرت ابوالفضل(علیه السلام) مسلمان شدم

مرحوم شرف رازی نقل کرده است :
جوانی بود مسیحی به نام يونس که به خاطر يک عمل انساني مورد عنايت حضرت ابوالفضل عليه السلام قرار گرفت و مسلمان شد و نامش  به  عبدالمهدي  تغییر یافت .

داستانش را  به نقل از حاج عباس  ، خدمتگزار بيت آيت الله  شهيد ، حاج شيخ محمد تقي بافقي، اينگونه نقل کرده است :

عنایت امام حسين (عليه السلام) به آيت الله حائري

مرحوم شريف رازي نقل مي کند :
آيت الله حائري يزدي، بنيانگذار حوزه علميه قم داراي خصايص اخلاقي و انساني و سجاياي بسياري بود.
از خصوصيات بارز او شدت ارادتش به پيامبر و خاندانش ، به ويژه سالار شهيدان حضرت سيدالشهداء عليه السلام بود که زبانزد خاص و عام بود.

اين ارادت به گونه اي بود که مرحوم حاج شيخ ابراهيم صاحب الزماني تبريزي که يکي از خوبان بود از سوي آن جناب دستور داشت همه روزه پيش از آغاز درس فقه آن مرحوم، دقايقي ذکر مصيبت امام حسين عليه السلام را نمايد و آنگاه جناب حائري  درس فقه خود را آغاز مي کرد.

انس با قرآن در آیینه کلام رهبرى‏

 

قرآن کریم، نسخه شفابخش بشریّت و نور هدایت در ظلمتکده دردآور و دهشتناک کنونى است. مصلحان و رهبران که سکان‏داران کشتى هدایت در این دریاى پرتلاطم هستند، هرچه با این کتاب آسمانى آشناتر باشند، جامعه را بهتر به ساحل مى ‏رسانند. آنچه در ذیل آمده، بخشى از سخنان مقام معظم رهبرى درباره این کتاب آسمانى است.

انس با قرآن‏

رهبر معظم انقلاب درباره انس با قرآن مى ‏فرماید:

شفای بیماری (کرامتی از مرحوم حضرت امام خمینی ره)

حجت  الاسلام و المسلمین علی اکبر آشتیانی می گوید:

به بیماری عصبی سختی دچار شده بودم؛ و به همین سبب،برای مداوا به خارج از کشور رفتم. پیش از آن، تقریبا نزد تمامی پزشکان ماهر داخلی رفته بودم ولی نتیجه ای به دست نیاوردم.

در خارج از کشور نیز، پزشکان از عهده درمان من بر نیامدند.وضع به گونه ای شده بود که میان دوستان شایع گشته بود که فلانی نیز علاج ناپذیر است و باید برای جانشینی وی در ژاندارمری فکری کرد.اعضای خانوده ام نیز کم کم مایوس شده بودند.خلاصه  امید برای درمانم بسیار کم بود.

نماز صبح آیة الله معصومی همدانی

مرحوم آیت الله آخوند معصومى، مرد خدا، اهل دعا، حلیف خلوت و جلیس‏ تهجّد و انیس جلوت بود او این سیر و سلوك باطنى و عرفانى را از استاد بزرگوارش ‏مرحوم عارف ربّانى و سالك صمدانى، آقاى حاج میرزا جواد آقا ملكى تبریزى ‏فرا گرفته بود. استادى كه همیشه به او ارادت مى ‏ورزید و ذكر جمیلش، همیشه بر سر زبانش بود.

داستان حاج میرزا خلیل تهرانى در برزخ

مرحوم حاج میرزا حسین نورى كه از بزرگ‌ترین محدّثین جهان تشیّع است در كتاب علمى و ارزشمند «دارالسلام» نقل مى‌كند:

حاج میرزا خلیل طهرانى در اوائل طلبگى در شهر قم در مدرسه دارالشفاء به تحصیل اشتغال داشت و از حیث فقر و تهیدستى در سختی و مضیقه بود، به طورى كه بعضى شب‌ها را گرسنه مى‌خوابید.

شبى در فصل زمستان از مدرسه بیرون رفت تا قدرى ذغال تهیه كند، به خانمى برخورد كه با دو بچه كوچك كنار كوچه نشسته و با چشم گریان به آنها مى‌گوید: من به هر كجا رفتم كه منزل گرمى از براى شما تهیه كنم ممكن نشد، مى‌ترسم امشب در آغوش من از سرما تلف شوید!!

صفحه‌ها

اشتراک در نکته های ناب اخلاقی