زن رضاشاه و حرم حضرت معصومه (1)

همسر رضاشاه با همراهان خود به ایوان آئینه حرم حضرت معصومه(علیهاالسلام) با حالت بدون حجاب حاضر شد و نشستند، همزمان آیت‌الله بافقی در حرم مطهر  تشریف داشتند و با واسطه ای دستور داد که از جانب ایشان بگویند: رفع حجاب در اسلام حرام است و به خصوص در حرم مطهر حضرت معصومه (علیهاالسلام).

آیت‌الله حسین نوری همدانی در کتاب «اسلام مجسم» صفحه 317 به شرح این ماجرا پرداخته است که در ادامه نوشته:

روز جمعه 27 رمضان 1346 قمری مطابق 1306 شمسی، ساعاتی پیش از تحویل سال 1307 شمسی، زوّار بسیاری از نقاط مختلف، طبق معمول هر ساله به سوی شهر قم روی آورده بودند تا هنگام تحویل سال در کنار مرقد مطهر کریمه اهل بیت عصمت حضرت معصومه علیها‌السلام باشند.

به قدری جمعیت و ازدحام در صحن و حرم و رواق‌ها بود که جای سوزن انداختن نبود، اعضای خانواده رضاخان از جمله، همسرش (مادر محمد رضا) به قم آمده و در غرفه بالای ایوان آیینه بدون حجاب (سر و صورت باز) نشسته بودند و این موضوع به طوری جلب نظر می‌کرد که صدای اعتراض مردم از هر سو بلند شد و بسیاری می‌گفتند: اگر از مردم شرم نمی‌کنند، دست کم از حضرت معصومه (علیهاالسلام) شرم کنند و بالاخره، صدای اعتراض مردم کم کم اوج گرفت.

در این بین عدّه‌ای خود را به سید ناظم واعظ که از شاگردان حاج شیخ محمدتقی بافقی بود و برای ادای مراسم تحویل سال در بالای منبر نشسته و دقایقی قبل از تحویل سال مشغول دعا بود، رساندند و از پای منبر جریان بی‌حرمتی به حرم و به حجاب اسلامی را، برای او بیان کردند، سید ناظم بی‌درنگ مسأله را بر سر منبر برای مردم مطرح و لزوم مقابله با آن را گوشزد کرد و گفت: ای مردم! هم اکنون، از یک وقاحت و بی‌شرمی به من خبر دادند که هیچ مسلمانی نمی‌تواند آن را تحمل کند.

در خانه دختر پیامبر(صلی الله علیه وآله) در خانه خواهر امام رضا (علیه‌السلام) در خانه پاره جگر موسی بن جعفر (علیه‌السلام)، در خانه فاطمه معصومه (علیها‌السلام) یک مشت عیاش بی‌دین و از خدا بی‌خبر با سر باز و صورت بزک کرده و روی باز نشسته‌اند!، در این آستانه، این جا که محل رفت و آمد فرشتگان الهی است، شاه و گدا در یک ردیف‌اند، بلکه گدای با تقوا هزار بار بر شاه بی تقوا شرف دارد... می‌گویند، این زنان که این قدر بی‌توجهی و بی‌ادب و بی‌آبرویند، از تهران آمده‌اند و اهل و عیال رییس حکومت‌اند.

ای وای بر مردمی که رییس حکومت آنان چنین کسان باشند!، اما بدانند که مردم اگر در برابر خوشگذرانی، بی دینی‌ها، چپاول‌ها، زورگویی و حیف میل‌های آنان از سر ناچاری دم بر نیاورند، این توهین را بر نخواهند تافت، من از سوی مردم اخطار می‌دهم، من به نام قرآن، به نام اسلام، به نام سیدالشهدا (علیه السلام) که خون خود را پای دین نهاد، اخطار می‌کنم: آهای خانم‌ها! رفع حجاب حرام است، خصوصاً کنار مرقد مطهر دختر پیامبر (صلی الله علیه و آله) یا خود را بپوشانید و یا فوراً از این جا بروید!

ادامه دارد ....