نقش ازدواج در اخلاق و تربیت‏

گفت و گو با حجت الاسلام محمد سلطانى‏

خُلُق: هدف ما از این گفت و گو این است که به رابطه ازدواج با اخلاق و معنویت بپردازیم. در این زمینه و به عنوان مقدمه از بیانات حضرت‏عالى استفاده مى‏ کنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم.

تا جایى که از آیات و روایات و فرمایش‏ هاى بزرگان استفاده کرده‏ ام، این است که اصل ازدواج- به ویژه از زوایه تأثیر آن بر مسائل معنوى- یکى از ضرورت‏ ها است. در مسائل اخلاقى و تربیتى نیز ازدواج از زوایاى مختلف قابل بررسى است.

ازدواج و تربیت نفس‏

یکى از ابعاد ازدواج، تربیت نفس است که شامل دو جهت است؛ یکى تربیت خود شخص با قطع نظر از طرف مقابل و دیگرى تربیت متقابل مرد و زن و این‏ها همه در آثار تربیتى ازدواج مطرح مى ‏شود. روایات، این موضوع را به صورت ‏هاى مختلف بررسى کرده‏ اند؛ مثلًا در روایت از پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله) آمده است: «النِّکَاح سُنَّتِی‏؛ ازدواج، سنت من است.» این سؤال مطرح مى ‏شود که چرا نکاح و ازدواج، سنت است؟ پاسخ این است که وقتى انسان را بررسى مى‏ کنیم مى ‏بینیم که او آمیزه‏اى از فرشته و حیوان است. انسان، ترکیبى از طبع و نفس است که طبع از عالم حیوانیت، و نفس از عالم ملکوت و ملائکه برداشته شده است. فرض این است که انسان با این ترکیب مى ‏خواهد از عالم حیوانیّت گذر کند. پس چرا بر ازدواج که خود مى ‏تواند یکى از مصداق‏ هاى بارز حیوانیّت باشد، این‏قدر تأکید شده و سنت رسول خدا (صلى الله علیه و آله) قرار داده شده است؟ و چرا درباره کسى که ازدواج نکند، گفته شده است: «از من نیست»؟ یعنى گویا چنین کسى سنخیّتش با رسول خدا (صلى الله علیه و آله) قطع مى ‏شود.

ادامه مطلب را از لینک زیر دریافت نمایید.

http://bonyadhad.ir/category/home/mags