درمان بخيل چيست؟

سؤال شما در حقيقت راجع به روش تخلق به ارزش های اخلاقی است. اين بحث از اساسی ترين و گسترده ترين مباحث علم اخلاق است. موضوع و هدف اصلی تمامی كتاب هايی كه در زمينه اخلاقيات و علم اخلاق نگاشته شده است، آموزش تخلق به ارزش های اخلاقی است. ما در اين فرصت تنها قادريم به صورت فهرست وار و به طور كلی روش خودسازی و تخلّق به ارزش ها را بيان نماييم.
عالمان اخلاقی در منابع اين علم برای وصول به اين هدف( تخلق به ارزش های اخلاقی و رفع رذایل اخلاقی ) سه مرحله را بر می شمارند.

راه های کسب آرامش از نظر اخلاق

بهترين راه های کسب آرامش از نظر اخلاق چیست؟

دستیابی به آرامش واقعی یكی از خواسته های همیشگی بشر بوده است و دراین راستا انسان در طول تاریخ تلاش ها و رنج های بسیاری را به جان دل پذیرفته است. بی شك بخش وسیعی از تلاش های علمی بشر و كشف رازهای ناگشوده جهان طبیعت به منظور دسترسی به امكاناتی بوده است كه آرامش و آسایش را برای انسان به ارمغان آورد ازسوی دیگر مطالعات آكادمیك و تحقیقات روانشناسی پیرامون آرامش و اضطراب و عوامل و موانع هریك بخش قابل توجهی از پژوهش های علوم انسانی را به خود اختصاص داده است.

حدّ و اندازه شوخی در اسلام

 

در روايات ما نيز ملاك هايی برای شوخی كردن بيان شده است كه به بررسی آن می پردازيم: نبى اكرم (صلى اللّه عليه و آله) مى ‏فرمايد: با برادرت جدال و شوخى مكن. منظور حضرت در اين كلام اين است كه از افراط و زياده روى در شوخى جلوگيرى نما زيرا در كلام ديگرى مى ‏فرمايد: من شوخى مى‏ كنم ولى جز حقّ نمى‏ گويم « انّى لامزح و لا اقول الا حقّا » (ترجمه ‏اخلاق ص : 231)
امام باقر (عليه‌السلام) فرموده است: «خداوند متعال دوست مى ‏دارد كسى را كه در ميان جمع بدون ناسزاگويى شوخى كند و در تنهايى بينديشد و از عبرت ها پند گيرد و شب را با نماز بسر برد.» ( راه روشن ج2 ص531)

فرزندانم نماز نمی خوانند!

سوال

سلام، سوالی من این است: بنده و همسرم اهل نمازيم ولی متأسفانه فرزندانم نماز نمي خوانند. راهنمايی كنيد که چطور آنها را به نماز تشویق و ترغیب کنیم و سوال ديگر اين‌كه چه كنم قرآن را بتوانم ياد گرفته و بخوانم؟

پاسخ

علیکم السلام، پاسخ پرسش جناب عالی از این قرار است:

نماز تقویت کننده وسواس

سوال

اگر خواندن نماز موجب پرورش و گسترش وسواس شود و ترك نماز موجب آرامش و رهايي از وسواس، وظيفه چيست؟

پاسخ

به نظر مي رسد با روشن شدن دو بحث، جواب نيز روشن خواهد شد:

اولاً: اهميّت نماز از نظر اسلام

دوّماً: نظر اسلام در باره وسواس.

همسرم فاسد است

سوال

همسری دارم که پای‎بند به فروع دين نيست و در رفتارش دچار فساد اخلاقی می شود...به انواع اعمال خلاف شرع گرفتار شده و محافل نامشروع برپا می‎كند، با او چه برخوردی داشته باشم؟

پاسخ

مقدمه: تشكيل خانواده برای زندگی مشترك زن و مرد مي‎باشد؛ از اين رو قبل از ازدواج بايد به مشتركاتي كه استمرار و استحكام زندگي را به دنبال داشته باشد توجه نمود و با مشاوره و تحقیق و بررسی، فردی همکف در زمینه فرهنگی اعتقادی و مالی و تحصیلی و.... را اختیار نمود.

صفحه‌ها

اشتراک در سوالات رایج مشاوره اخلاقی