فرزندانم نماز نمی خوانند!

سوال

سلام، سوالی من این است: بنده و همسرم اهل نمازيم ولی متأسفانه فرزندانم نماز نمي خوانند. راهنمايی كنيد که چطور آنها را به نماز تشویق و ترغیب کنیم و سوال ديگر اين‌كه چه كنم قرآن را بتوانم ياد گرفته و بخوانم؟

پاسخ

علیکم السلام، پاسخ پرسش جناب عالی از این قرار است:

نماز تقویت کننده وسواس

سوال

اگر خواندن نماز موجب پرورش و گسترش وسواس شود و ترك نماز موجب آرامش و رهايي از وسواس، وظيفه چيست؟

پاسخ

به نظر مي رسد با روشن شدن دو بحث، جواب نيز روشن خواهد شد:

اولاً: اهميّت نماز از نظر اسلام

دوّماً: نظر اسلام در باره وسواس.

همسرم فاسد است

سوال

همسری دارم که پای‎بند به فروع دين نيست و در رفتارش دچار فساد اخلاقی می شود...به انواع اعمال خلاف شرع گرفتار شده و محافل نامشروع برپا می‎كند، با او چه برخوردی داشته باشم؟

پاسخ

مقدمه: تشكيل خانواده برای زندگی مشترك زن و مرد مي‎باشد؛ از اين رو قبل از ازدواج بايد به مشتركاتي كه استمرار و استحكام زندگي را به دنبال داشته باشد توجه نمود و با مشاوره و تحقیق و بررسی، فردی همکف در زمینه فرهنگی اعتقادی و مالی و تحصیلی و.... را اختیار نمود.

چطور اربده کشی کنم؟

سوال

بعضي مواقع كه شاهد دعواي چند نفر در خيابان هستيم، متأسفانه برخي از آنها به خداوند و ائمة معصومين و مقدسات توهين مي كنند و با صداي بلند داد مي زنند و اگر تذكر زباني فايده نداشته باشد با توجه به اين‌كه هيچ مرجعي جهت رسيدگي به چنين اتفاقاتي وجود ندارد، وظيفة ما در قبال آنها چيست ؟

پاسخ

چهار شنبه های سفید و اخلاق

سوال

اجمالا بفرمایید شرايط معرفتی و اخلاقی امر به معروف و نهي از منكر چيست؟

پاسخ

امر به معروف و نهي از منكر يكي از اصول عملي دين مبين اسلام است، اصلي است كه در خود قرآن مجيد به روشني در آيات زيادي بيان شده و در روايات كثيري از پيامبر اكرم و ائمه هدي درباره اهميّت و وجوب آن يادآوري شده و دانشمندان و علماي دين نيز درباره اين اصل مهم و اهميّت و قداست والاي آن، مطالب زيادي در كتاب‎هاي كلامي و فقهي بيان كرده‎اند. دانشمندان اسلامي براي اين واجب الهي، چهار شرط ذكر مي‎كنند:
1. شناخت معروف و منكر؛

2. احتمال تأثير و نتيجه در طرف مقابل؛

گناهانی از ما که فقط خدا می بیند

سوال:

در دعاي كميل آمده است: خدايا گناهان مرا كه كاتبين مي نويسند ببخش و تو شاهد بر گناهاني هستي كه از ديد آنها مخفي است. اين سوال پيش مي آيد كه چه گناهاني است كه مامورين الهي نمي بينند و تنها خدا آنها را مي بيند؟

پاسخ

صفحه‌ها

اشتراک در سوالات رایج مشاوره اخلاقی