مزار شیخ بهار

در 19 کیلومتری همدان شهری وجود دارد به نام بهار که مدفن عارف سترگ و عالم ربانی می باشد که پیوسته سالکان الی الله و دوستداران معرفت را به سوی خود میکشد تا از این مدفن نورانی حظ لازم و کافی را ببرند و این عارف بالله کسی نیست جز آیت الله شیخ محمد بهاری (ره) شاگرد بزرگ و برجسته آخوند ملا حسینقلی همدانی (ره).

مرحوم ملاحسینقلی همدانی (ره) بسیار به شیخ محمد بهاری (ره) عنایت داشته و ایشان را حکیم اصحاب خود میدانسته است.مرحوم جمال السالکین شیخ محمد جواد انصاری همدانی (ره) همیشه پیاده مسیر 19 کیلومتری همدان تا بهار را برای زیارت مزار شیخ محمد بهاری می آمدند و میگفتند بعد از قبر سلمان فارسی (ره) قبری را به نورانیت این قبر ندیده ام.همچنین علامه سید محمد حسین طهرانی (ره) می فرمودند که: به تجربه بر من ثابت شده است که ایشان از زوار قبرشان پذیرایی می کنند.

حضرت آقای علامه حسن زاده آملی (دامت برکاه) هم مکررا برای زیارت شیخ بهاری تشریف می برند . در یکی از شبها که ایشون تشریف اورده بودند ، بعد از اینکه وارد آرامگاه شدن ، کناری ایستاده ودستشون رو به ضریح نمیزدن . پرسیدن که آقا چرا جلو تشریف نمی برید؟ ایشون فرمودن : من هنوز به مقامی نرسیدم که دست به این ضریح بزنم.مرحوم جمال السالکین میرزاجواد آقا ملکی تبریزی (ره) که رفیق سلوکی شیخ محمد بهاری بودند به شیخ محمد قبله العلما میگفتند و ازشاگردانش میپرسیدند که آیا مزار شیخ محمد زیارتگاه شده و مردم به زیارت میروند.همچنین میرزا حسین نائینی درمورد عظمت شیخ محمد میفرمایند: شهر آنجاست که شیخ محمد بهاری خفته است.

شایسته است که دوستداران سیر وسلوک از زیارت قبر ایشان در گلزار شهدای شهر بهار میباشد ، غافل نشوند که برکات فراوان دارد.